STOPIEŃ PALENIA
W naszej palarni stosujemy trzy stopnie palenia, które są do wyboru na kartach kaw palonych jednorodnych. Oczywiście wiemy, że stopni palenia w/g nomenklatury jest troszeczkę więcej ale wybraliśmy trzy najbardziej charakterystyczne i reprezentatywne stopnie palenia ziaren kawy.
Jasne palenie - odcień cynamonowy, jasno brązowy. Kawa nie posiada charakterystycznych aromatów palenia, jednak indywidualne dla poszczególnych kaw nuty smakowe są bardzo uwydatnione. Od tego stopnia palenia nie należy oczekiwać goryczy, a jedynie cytrusową kwaskowatość z delikatną słodyczą. Choć zabraniać nie będziemy to zdecydowanie odradzamy ten stopień palenia do przygotowania espresso, gdyż ekspres zwiększy jedynie odczucie kwaskowatości.
Średnie palenie - odcienie brązów. Najbardziej popularny stopień palenia dla kaw jednorodnych. Wyrównanie między goryczą, słodyczą i kwaskowatością. Indywidualne nuty smakowe są wciąż wyczuwalne, jednak nie tak bardzo jak w przypadku palenia jasnego. Ten stopień palenia jest przeznaczony dla kawoszy pijących kawę z ekspresów przelewowych, niskociśnieniowych ekspresów kolbowych, tradycyjnie zalewanych. Może być również dla osób ceniących sobie większą kwaskowatość w ekspresach wysokociśnieniowych.
Ciemne palenie - ciemne brązy, możliwa oleista powłoczka na ziarnie. Ten stopień palenia nadaje kawie dymny, karmelowy aromat. Kawa jest bardzo goryczkowa, kosztem niskiej kwaskowatości i indywidualnych nut smakowych. Głównymi odbiorcami tego stopnia palenia są fani espresso, oraz napojów na bazie espresso.
WAŻNE !!
Odcień konkretnego stopnia palenia jest powtarzalny tylko dla tej jednej kawy dlatego też kawy jednorodne różnego pochodzenia upalone w tym samym stopniu palenia mogą różnić się odcieniem. Np. Kawa Indie Monsooned Malabar nie osiągnie takiego odcienia brązu jak Kenia w stopniu ciemne palenie, zdąży się spalić.
Różnice pomiędzy tymi stopniami można zobaczyć poniżej.
Ze względu na różne parametry kart graficznych komputerów wyświetlanie kolorów na pewno nie będzie identyczne z tym kolorem naturalnym dlatego też sugerujemy wybór stopnia palenia na podstawie oceny kontrastu koloru pomiędzy nimi. W przypadku gdyby zaistniała konieczność osiągnięcia innych wartości stopnia palenia prosimy o bezpośredni kontakt z biuro@cafemia.pl lub opisania tego w formularzu zamówienia.
PAKOWANIE
Zamówiona kawa palona pakowana jest w torby z zaworem pozwalającym na redukcję ciśnienia w opakowaniu. Ciśnienie to powstaje na wskutek uwalniania z ziaren kawy aromatycznych gazów będących konsekwencją prażenia i reakcji chemicznych zachodzących w ziarnach po obróbce termicznej.
MIELENIE
Klienci nie posiadający w domu młynka, bądź z niewiedzy kupujący kawę mieloną przyzwyczajeni są do tego że kawa mielona to taka, która jest zmielona i kropka. Mało kto wie jaki wpływ na smak i aromat kawy ma grubość mielenia - nie wspominając o tym że do każdej formy naparu nadaje się całkowicie inna forma mielenia.
Do przygotowania kawy metodą French Press ziarenko kawy jest rozdrobnione na 100 do 300 drobin.
W przypadku kawy do ekspresu przelewowego jedno ziarenko zostaje podzielone na 500 do 800 drobin.
Mocha zaparzana w kawiarkach wymaga mielenia które dzieli ziarenko kawowe na 1000 do 3000 drobin.
W ekspresach wysokociśnieniowych przygotowanie espresso wymaga tak dokładnego ustawienia młynka że każdy barista musi ustawić go dokładnie pod poszczególną kawę, ekspres oraz własną dłoń. Ilość drobin z jednego ziarenka zaczyna się od 3500.
Kawa po turecku (nie należy jej mylić z kawą zalewaną wrzątkiem w szklance z aluminiowym uchwytem) przygotowywana w tygielku wymaga najdrobniejszego mielenia rozdrabniając ziarenko kawowe od 15 000 do 35 000 drobin.
Kawa mielona bardzo szybko wietrzeje gubiąc bezpowrotnie cały smak i aromat, dlatego propagujemy sprzedaż kawy ziarnistej która odpowiednio przechowywana utrzyma swój aromatyczny wdzięk przez 3-6 tygodni. Jeżeli zdecydujecie się Państwo na zakup u nas kawy mielonej nie odkładajcie jej spożycia na lepszą okazję. Za kilkanaście dni po aromacie może pozostać tylko wspomnienie.
Przyśpieszone wietrzenie wynika ze zwiększonej powierzchni jaką ucieka aromat. Przy mieleniu French Press powierzchnia parowania zwiększa ok 40 razy, natomiast przy mieleniu do kawy po turecku powierzchnia zwiększa się aż 900 razy.
Zachęcamy bardzo do zakupu młynka i mielenia kawy w domu, natomiast jeżeli nie posiadacie Państwo młynka i chcecie abyśmy zmielili ją za Was, proszę napiszcie w uwagach w jaki sposób chcecie zaparzać kawę a postaramy się najstosowniej wg naszej opinii zmielić dla Was kawę.
UWAGA! Nie mielimy kawy pod espresso - ta grubość mielenia wymaga dokładnego dostosowania w zależności od ekspresu, ręki baristy i dokładnych preferencji kawosza.