suma: 0,00 zł do kasy
Espresso

Latte, cappuccino, mocha, macchiato, espresso – te egzotycznie brzmiące słowa to nazwy rodzajów napojów kawowych i kaw, które na dobre zagościły w polskiej gastronomii. Powoli odchodzimy od picia kawy „po turecku” - mielonych ziaren kawowych zalewanych wrzątkiem (tak naprawdę to jest polski  sposób parzenia kawy, Turcy robią to trochę inaczej) na rzecz kawy parzonej za pomocą  urządzeń  ciśnieniowych bądź przelewowych a także kawy  rozpuszczalnej.

Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić espresso – małą, aromatyczną i aksamitną, bardzo mocną kawę.

Espresso zostaje wyekstrahowane za pomocą gorącej wody i pary wodnej pod wysokim ciśnieniem. Nazwa espresso nie pochodzi od tego, że zostaje przygotowana w ekspresie ale od sposobu jego picia – tzn. szybkiego, niejako „w biegu”, dwoma trzema łykami. Ten napój jest przygotowywany z 7-8 g kawy mielonej i jego objętość wynosi od 30 do 50 ml. Tworząca się na powierzchni espresso  pianka to crema  - mieszanina powietrza i aromatycznych olejów (w postaci mikroskopijnych bąbelków) zawartych w kawie. Kolor cremy zależy od rodzaju ziarna, sposobu jego upalenia i zmielenia a także od klasy ekspresu i umiejętności przygotowującego. Przeważnie ma ona kolor jasno brązowy, orzechowy i smak jej na długo zostaje w ustach. Brak cremy  w espresso dyskwalifikuje podanie tego napoju konsumentowi.  No crema – no serva !

 

Espresso podawane jest w maleńkich filiżankach o grubych ściankach, które trzymają ciepło. Oczywiście, filiżanka do espresso przed napełnieniem musi mieć odpowiednią temperaturę (powinna być umieszczona w podgrzewaczu bądź wygrzana parą) – pozwoli to na zachowanie temperatury, wartości smakowych i aromatycznych naparu. Espresso  spożywa się przez cały dzień, słodzoną bądź nie. Czasami można dodać czepek z zaparzonego mleka. W takiej postaci kawa przybiera nazwę macchiato (czyt. makiato). Odrobina mleka łagodzi moc kawy.

Do espresso powinno się podawać szklaneczkę z czystą, niegazowaną  wodą, która służy do przepłukania gardła (drobiny pyłu kawowego zawartego w naparze osiadające na powierzchni przełyku  drażnią go). Warto o tym pamiętać bo  świadczy to o klasie barmana czy baristy (człowieka, który zawodowo parzy kawę).

Pomimo, że espresso jest typową kawą parzoną na sposób włoski posiada ona amatorów na całym świecie.  Można ją podawać jako doskonałe uzupełnienie deseru.

 Niekiedy można spotkać się z zamówieniem podwójnego espresso. Po angielsku to double shot (czyt. dabl szot) a po włosku espresso doppio. Wtedy to jest przygotowywany napar z podwójnej ilości kawy mielonej. Objętość płynu zwiększa się nieznacznie. Napar taki zawiera bardzo dużą ilość kofeiny co nie każdy organizm zniesie  spokojnie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl